Chytrá domácnost dnes již není pouhý sen, ale pro mnoho lidí se již jedná o realitu, která bude s čím dál tím nižšími cenami za moderní technologie v brzké době mnohem dostupnější, než tomu bývalo dříve. Nemusíte se bát, že by kontrolu nad vaší domácností snad mohl převzít počítač. Tak daleko ještě rozhodně nejsme a počítače nemají stále vlastní rozum.
Pojem „umělá inteligence“ v tomto případě tak neznamená zcela autonomní systém, který může fungovat na základě vlastních rozhodnutí, ale o aplikaci, která vám může pomoci s lepším chodem domácnosti. A to můžete potřebovat jako prasátko drbání, zvláště, pokud jste vy i celá vaše rodina neustále mimo domov a na jeho efektivní řízení nemáte čas a často ani síly.
Výhody
Hlavní výhody byly nastíněny už v minulém odstavci. Pojem „chytrá domácnost“ ve skutečnosti znamená zjednodušení a vyšší efektivitu. Prostě veškeré možné elektrická zařízení, která máte doma, budou svázána do jednoho uzlu, který bude ovládán počítačem. Ovšem pozor, počítačem, který vy si nastavíte a který vy budete moci kdykoliv přenastavit dle své vůle. Takto můžete do systému zapojit například zahradní ostřikování, topení nebo třeba bezpečnostní a kamerový systém. Při správném nastavení se vám tak bude moci počítač starat o domácnost daleko efektivněji, než byste to zvládli vy, a to i kdybyste byli doma. Takto ušetříte čas i peníze.
Nevýhody
Tento systém, stejně jako cokoliv jiného, co vytvořil člověk, má samozřejmě i své nevýhody. Jako ta nejhlavnější se pro většinu lidí jeví asi cena, která rozhodně není nejnižší. Ta ale půjde časem dolů a na chytrou domácnost bude moci dosáhnout stále více lidí. Neduhem může být i komunikace s umělou inteligencí, která se může občas zaseknout, což automaticky znamená, že se zasekne celý systém. To se dá ale většinou vyřešit restartováním. Nejedná se tedy o nic hrozného.