Většina majitelů zahrad preferuje zahradu rovinatou. Lépe se udržuje při sekání trávy a určitě má své nesporné výhody. Ne každý, ale má to štěstí.
Ze zahrady ve svahu, ale rozhodně nebuďte nešťastní. Naopak, zahrada ve svahu má své nezaměnitelné kouzlo. Nápadité členění pozemku a výběr vhodně zvolených rostlin, dokáží zázraky. Vytvoření vřesoviště nebo větší skalky se v tomto případě přímo nabízí.
Při založení svažité zahrady se určitě více zapotíte. Při rozčlenění pozemku, se neobejdete bez větších či menších stavebních úprav.
Budete muset vybudovat terasy, schodiště, cestičky nebo zídky, které zahradu rozčlení. Pokud svah není velmi příkrý, vystačíte s drobnějšími úpravami. Důležitá je také velikost pozemku. Nejdříve si rozčleňte zahradu na několik sektorů. Zvažte, kde budete chtít zónu pro odpočinek, kde chcete pěstovat rostliny nebo vybudovat třeba jezírko.
Jestli se rozhodnete vybudovat zahradu pouze v přírodním rázu, využijte při stavbě přírodní kámen. Terasy vybudované ze suchých kamenných zídek, z přírodního kamene, budou mít středomořskou atmosféru a nádech. Navíc vhodně zvolené balvany a rozměrné kameny se stanou velmi efektním prvkem každé zahrady, nejen té svažité. Dbejte na to, aby kameny takto velkých rozměrů byli dobře ustavené na vhodném podloží.
K osázení svažité zahrady se velmi hodí solitérní stromy. Smrky, javory, borovice kleče, půdokryvné zeravy skvěle svažitý terén doplní. Kombinujte listnaté a jehličnaté porosty. Pozemek osázejte tak, aby se zeleň vzájemně vhodně doplňovala. Vysaďte rododendrony, azalky a různé druhy vřesů a alpinek. Do stinných částí vysaďte kapradí, čechravy a kvetoucí bergénie.
Pozornost věnujte výběru schodů a nášlapných kamenů. Volte materiály, které nebudou při chůzi kluzké a nebezpečné. Nezapomeňte na strmějších svazích vybudovat zábradlí.