Existují možnosti, kdy se daňovému přiznání vyhnete a podávat ho nemusíte. Záleží především na výši a druhu vašeho příjmu. V některých případech je ale výhodnější si ho podat, a to zejména pro studenty, kteří chodí na brigády. Anebo pro zaměstnance, kteří mají ke své práci ještě brigádu. Podívejme se tedy na případy, kdy nejste povinni finanční úřad řešit.
Kdy máte více zaměstnavatelů…
Jednoduché pravidlo zní, že pokud jste měli během roku více než jednoho zaměstnavatele, tak musíte odevzdat daňové přiznání. V několika případech to ale neplatí. Pokud jste měli vždy jen jednu práci, tak jste vždy podepsali prohlášení k dani u daného zaměstnavatele. Tím pádem bylo na vaši čistou mzdu uplatněna klasická sleva na poplatníka. Podepsat u něj můžete také roční zúčtování daně, které vám provede současný zaměstnavatel. Doplatek nebo přeplatek se poté projeví v rámci běžné výplaty čisté mzdy. Máte-li dva a více šéfů v jedné chvíli, tak je přiznání na vás.
Nepravidelné příjmy do 30 tisíc korun
Příležitostný výdělek je ze zákona osvobozen od daně z příjmu. Většinou jde zejména o přivýdělky v podobě prodeje ovoce ze zahrádky či vajec z domácího chovu. Můžete samozřejmě také prodávat předměty vlastní výroby. Pokud nepřesáhnou 30 tisíc korun za rok, jsou osvobozeny od daní.
Nízký výdělek z brigád
Ať jste OSVČ nebo ne, pokud si vyděláte za rok méně jak 15 tisíc korun, tak finančnímu úřadu nic dokládat nemusíte. Týká se to především brigádníků, OSVČ, osob pobírajících starobní důchod, rodičovský příspěvek apod.
Zisk z ostatních činností
Mezi takové příjmy patří například zisk z kapitálového majetku či pronájem v případě, že ho máte jako pasivní příjem. Pokud si tímto způsobem za rok vyděláte maximálně šest tisíc korun, nemusíte je dokládat. Výjimek je samozřejmě více a před podáním přiznání je nejlepší se informovat přímo na finančním úřadu nebo u finančního poradce .