Některé textilní výrobky se neobejdou bez speciálních doplňků. Na první pohled si jich nevšímáme, mnohdy je považujeme za součást oděvu, jako by tam byly odjakživa. Zkrátka nás často ani nenapadá, že zapínání kalhot, podprsenek, plavek, sukní, košil lze provést pouze s jejich pomocí.
Souhrnně se těmto prvkům přezdívá „kovová galanterie“ a můžeme je rozdělit do několika základních kategorií:
· Knoflíky– ty mohou být buď klasické zapínací do dírek v textilu, nebo spínací stiskem. Knoflíky pro stiskové zapínání se mohou buď přišívat, nebo nýtovat. Slouží pro zapínání tenkých i silných látek oděvů, přezek, peněženek, kabelek. Mohou být i vodotěsné. http://www.zlatnictvinoemi.cz/hodinky/vodotesne Většinou jde o materiály plastové, nebo mosazné. Zapínací knoflíky se vyrábí jako přišívací, snímatelné, kalhotové knoflíky, a montérkové spony.
· Očka a háčky– slouží jako nenápadný a drobný mechanismus zapínání spodního prádla a jemného textilu. Očka na spodní prádlo mají většinou tvar podkůvky, která zapadá do podobného protilehlého tvaru.
· Kalhotová a sukňová spínadla– slouží pro skryté spínání, většinou jemných textilií. Jsou to docela drobné a sotva viditelné systémy háčků, ukryté na spodní straně oděvu.
· Závěsy a šle– jde o různé přezky a mechanismy pro zapínání šlí (kšandy). Patří sem i overalové a montérkové závěsy. Vyrábí se z materiálu odolného proti otěru a vlhkosti.
· Drobné kovové zapínací mechanismy– využití nachází u dalších oděvních výrobků a doplňků garderoby. Jsou to např. vlasové spony, držáky podvazků, spony – kování na kravatách, nebo zapínání plavek. Patří sem i provlékací závlačky na cenovky v obchodech.
· Průchodky – používají se pro upínání šňůrek a gumy, nebo jako vyztužení u větracích otvůrků. Aplikují se nýtováním v ručních nebo pneumatických lisech. Průchodky mohou být i s podložkou tzv. Lord.
· Náprstky – vyrábí se již po staletí a jsou ideální ochranou prstu při ručním šití zejména pevných a tvrdších textilií.
· Zdrhovadla– do galanterie řadíme i zdrhovadla zipů, která mohou být plastová, ocelová, nebo spirálová.
Již v době socialismu se v naší zemi těmito výrobky zabývala továrna KOH-I-NOOR, kterou známe především z odvětví výtvarných potřeb. V současné době výroba navázala na desítky let osvědčenou tradici a na trhu se objevují pro maloobchodní prodej i velkoobchod stovky druhů galanterních výrobků včetně potřebných nástrojů pro jejich aplikaci.