Klasické bílé pšeničné mouce pomalu ale jistě dochází obdivovatelé? Proč tomu ale tak je? Hlavním důvodem změny tohoto zažitého a dlouholetého stereotypu je hlavně preference zdravého životního stylu, který bílou mouku moc v oblibě nemá. Je tomu tak hlavně z tohoto důvodu, že bílá pšeničná mouka je zbavena všech pro člověka prospěšných látek, protože je vyráběna rozemletím pouze moučného zrna a zbytek obilného zrna, které obsahuje živiny, vitamíny, minerály a další pro naše tělo prospěšné látky, je odstraněn. Zjednodušeně řečeno se tak dá říci, že nám tato potravina nepřináší žádná pozitiva. Zato zde ale zůstává bohatě zastoupen lepek, jež u spousty osob způsobuje pěknou neplechu v podobě alergie. Lepek se tak v těle špatně vstřebává, lepí se na sliznici střeva, která je poté drážděna a střeva nejenže nejsou schopná vstřebávat živiny, ale také začínají tento lepek propouštět.
Nutností není úplné vyražení tohoto druhu mouky, ovšem je lepší ji alespoň v některých případech nahrazovat. Variant je nespočet počínaje moukou celozrnnou pšeničnou, která už se pohybuje na jiné úrovni než ta klasická, a konče například moukou mandlovou. Velice často volenou je ale mouka špaldová, která je lehce stravitelná a jako bonus ještě i trávení podporuje. Její pozitivní účinky můžeme pozorovat také na zlepšení kvality kostí, nehtů, vlasů a zubů. Málo známou informací je také to, že napomáhá posilovat imunitní systém, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol, dodává našemu tělu potřebné minerály, jako například železo nebo zinek, a navíc působí jako prevence před kardiovaskulárními onemocněními a rakovinou.
Jejího použití se rozhodně nemusíte obávat, protože chuťový rozdíl je naprosto minimální. Stává se tak vhodnou jak k pečení jakéhokoli sladkého a slaného pečiva nebo k zahušťování. Zkrátka přesně tak jak jste zvyklí. K dostání je jak hladká, tak špaldová polohrubá mouka, tak i hrubá.